Rybníkářství a výlovy na Třeboňsku

Proč na Třeboňsku vzniklo rybníkářství

V pradávných časech tvořili krajinu dnešního Třeboňska lesy a bezedné močály. Trvalo velice dlouho, než se člověku podařilo získat zde skutečně pevnou půdu pod nohama.hvozdy a mocaly  Aby se zdejší krajina stala obyvatelnou, musely se výmýtit neproniknutelné hvozdy a bylo třeba spoutat obrovské množství vody. Proto má rybníkářství na Třeboňsku několikasetletou tradici. Už od poloviny 14. století, za vlády Karla IV., jsou na Třeboňsku doložené dva rybníky - Bošilecký a Dvořiště. A protože se chov ryb ukázal jako poměrně výnosný způsob hospodaření, tak se v 1. pol. 15. st. nacházelo na území Třeboňska již kolem 20 rybníků.

rybnik na Trebonsku pred vylovemZlatá éra rybníkářství nastala za vlády Petra IV. z Rožmberka. Rybníkářství se rozvíjelo hlavně díky osobnosti Štěpánka Netolického, který se pustil do budování rybniční soustavy. Nechal postavit umělý kanál „Zlatá stoka", který již po staletí zásobuje značnou část rybníků vodou z Lužnice. Další éra budování a rozkvětu nastala příchodem rožmberského regenta, proslulého rybníkáře, Jakuba Krčína z Jelčan. Ten nechal postavit rybníky Rožmberk a Svět, vybudoval umělý kanál Nová řeka.

Vymření Rožmberků, několik zhoubných požárů a zejména třicetiletá válka však znamenaly konec rozmachu a region začal zaostávat i hospodářsky. K pozvolnému oživování zašlé rybníkářské slávy začalo docházet až v polovině 19. st., především díky vrchnímu správci třeboňského velkostatku Josefu Šustovi.

Více než 500 rybníků a rybníčků tvoří v současnosti 16 soustav, z nichž nejznámější jsou Nadějská a Chlumecká. Systém rybniční soustavy na Třeboňsku byl nominován jako „Třeboňské rybníkářské dědictví“ do seznamu světového dědictví UNESCO a Rožmberská rybniční soustava byla vyhlášena národní kulturní památkou. Z přírodovědeckého hlediska nejcennější rybníky jsou chráněny v rezervacích. Nejznámější je Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý. Celý komplex rybničních ekosystémů je dále chráněn především v rezervacích Staré jezero, Rybníky u Vitmanova, Rod, Ruda u Kojákovic a v Národní přírodní památce Vizír.

Největším rybníkem celého Třeboňska i celých Čech je 490 ha velký Rožmberk. Mezi další rozsáhlé rybníky patří: Horusický, Dvořiště, Velký Tisý, Staňkovský, Záblatský, Svět, Koclířov, Bošilecký a Opatovický. Celková plocha všech zdejších rybníků přesahuje 7200 ha, což je více než desetina plochy CHKO.

Jarní výlovy

Třeboňský kapr

V jarním období jsou prováděny výlovy plůdkových a násadových rybníků i výlovy tržních ryb z hlavních rybníků.

Jarní výlovy pokrývají především poptávku po rybách v době velikonočních svátků.

 

Podzimní výlovy - skvělá podívaná pro celou rodinu

Podzimní výlovy rybníků na Třeboňsku reprezentují tradiční vyvrcholení rybářské práce a jsou vhodné pro návštěvu široké veřejnosti.vylov Rozmberka

Aktuální info o výlovech na Třeboňsku najdete v Aktualitách >>

Exkurze na výlovech

Rybářství Třeboň Vám nabízí možnost uspořádání exkurze na podzimních výlovech rybníků. Profesionální rybáři zabezpečí odborný výklad a zodpoví Vaše dotazy.

Pasování na rybáře

Pro zájemce může být připraven slavnostní obřad pasování na rybáře. Kromě vlastního obřadu získá každý nový "rybář" pasovací list na důkaz přijmutí do cechu rybářů a třeboňského kapra.

Kontakt na Rybářství Třeboň >>

Objekty na mapě

Podrobné vyhledávání

Výsledky hledání

Vodní nádrže Vodní nádrže. (počet: 3)
  • Rybník Rožmberk [1] Rybník Rožmberk. Největší český rybník. Délka hráze je 2430 m. Byl navržen rožmberským regentem Jakubem Krčínem z Jelčan a Sedlčan.
    Adresa: Třeboň
  • Staňkovský rybník [2] Staňkovský rybník. Sedmý největší rybník v ČR, v 16. st. ho vybudoval Mikuláš Ruthard z Malešova. Rybník má 14 m vysokou a 160 m dlouhou hráz, je šest km dlouhý a v obvodu má 21 km.
    Adresa: Staňkov
  • Velká Holná - rybník [3] Velká Holná - rybník. Největší rybník na Jindřichohradecku, vodní nádrž na Holenském potoce. V 16. st. byl Jakubem Krčínem zpevněn a rozšířen. Uprostřed je ostrov zvaný Naxos.
    Adresa: Roseč
Rybolov - mimopstruhové revíry Rybolov - mimopstruhové revíry. (počet: 28)

Mapa

Souřadnice: 
 
 

Aktuality z Třeboňska RSS.

.

Historické toulky Třeboní - červenec 2018

Historii Třeboně vypráví kostýmovaní průvodci. Pondělky jsou věnovány historii Rožmberků, ve středu chodíme po stopách Schwarzenberků. Historické toulky Třeboní ve středu 2., 4., 9., 11., 16... více »»

.

Podzimní dění v zoo - Den zvířat 7.10. 2017

Zve vás ZOO Dvorec u Borovan Zažijete společné krmení medvědice, primátů, šelem, pelikánů, krokodýlů i hrocha. Společné krmení lam, ovcí, koz, oslíků a velbloudů. Prohlídku terária s odborným výkladem... více »»

.

Po stopách Schwarzenberků - září 2017

Agentura Třeboňsko si Vás dovoluje pozvat na kostýmované prohlídky města Třeboň Po stopách Schwarzenberků ve středu 6., 13., 20., a 27. září začátek v 19:00 u kašny na náměstí. Dobří duchové města... více »»

.

Po stopách Rožmberků - září 2017

Agentura Třeboňsko si Vás dovoluje pozvat na kostýmované prohlídky města Třeboň Po stopách Rožmberků v pondělí 7., 14., 21. a 28. srpna  začátek v 19:00 u kašny na náměstí. Dobří duchové města vám... více »»

E-shop
Počasí
24.1. 11:20
dnes
Oblačno
4°C
25.1.
zítra
Oblačno
5°C / 0°C
26.1.
Středa
Skoro zataženo
3°C / 0°C
27.1.
Čtvrtek
Oblačno
5°C / 0°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

O nás

Anketa

Který cíl na Třeboňsku byste určitě doporučili známým k návštěvě?