Okolí Třeboňska

V okolí Třeboňska můžete navštívit řadu přírodních i archetiktonických zajímavostí:

Zámek Český Rudolec

Romantická zřícenina zámku Český Rudolec (zvoucí se též Malá Hluboká nebo Zámek Český RudolecMoravská Hluboká) se nachází u silnice II/409 v jihovýchodní části vesnice Český Rudolec, nedaleko Dačic, v oblasti České Kanady. Zámeček je od r. 2008 na seznamu nejohroženějších kulturních památek ČR.

Původní gotická vodní tvrz je zmiňována již roku 1353. V polovině 16. století došlo k renesanční úpravě. Kolem 17. století byla tvrz zcela přestavěna na resenanční zámek. Ještě na konci téhož století se zámek dočkal další přestavby, tentokrát barokní. Ovšem v roce 1860 jej zničil velký požár.

Objekt byl následně přestavěn v letech 1860–1861 ve stylu romantické tudorovské anglické novogotiky. Majitelem, rytíř Michael Angelo von Picchioni, sám vypracoval plán přestavby.Zámek Český Rudolec v dřívějších dobách
 
Půdorys zámku je ve tvaru nepravidelného čtyřúhelníku. Zámek je dvoupatrový, místy třípatrový, čtyřkřídlý, má dvě menší nárožní a jednu větší hlavní věž. Stavbu zdobí arkýře a cimbuří, okna jsou úzká gotizující. Býval obklopen rozsáhlým anglickým parkem.
 
Koncem 2. světové války byl zámek několikrát vykraden, v roce 1948 se dočkal znárodnění a od té doby vesele chátrá.
 
V roce 1963 byl zapsán do seznamu státních kulturních památek.

V roce 2008 je pohled na zámek vskutku žalostný. Zazděné vstupy, opadaná omítka, stěny prorostlé náletovými dřevinami, vytlučená okna, propadlé stropy, žádná střecha...

V roce 2009 kupuje zříceninu společnost PENA plus a.s, která se v roce 2010 pouští do nejnutnějších oprav, aby zámeček definitivně nespadl. Objekt je poté v létě 2011 zpřístupněn veřejnosti.

Další informace o zámečku získáte na www.zamek-ceskyrudolec.cz >>

Prohlédněte si také památky a muzea na Třeboňsku >>
Nevynechejte Architekturu a selské baroko na Třeboňsku >>

Aktuality z Třeboňska RSS.

.

Historické toulky Třeboní - červenec 2018

Historii Třeboně vypráví kostýmovaní průvodci. Pondělky jsou věnovány historii Rožmberků, ve středu chodíme po stopách Schwarzenberků. Historické toulky Třeboní ve středu 2., 4., 9., 11., 16... více »»

.

Podzimní dění v zoo - Den zvířat 7.10. 2017

Zve vás ZOO Dvorec u Borovan Zažijete společné krmení medvědice, primátů, šelem, pelikánů, krokodýlů i hrocha. Společné krmení lam, ovcí, koz, oslíků a velbloudů. Prohlídku terária s odborným výkladem... více »»

.

Po stopách Schwarzenberků - září 2017

Agentura Třeboňsko si Vás dovoluje pozvat na kostýmované prohlídky města Třeboň Po stopách Schwarzenberků ve středu 6., 13., 20., a 27. září začátek v 19:00 u kašny na náměstí. Dobří duchové města... více »»

.

Po stopách Rožmberků - září 2017

Agentura Třeboňsko si Vás dovoluje pozvat na kostýmované prohlídky města Třeboň Po stopách Rožmberků v pondělí 7., 14., 21. a 28. srpna  začátek v 19:00 u kašny na náměstí. Dobří duchové města vám... více »»

E-shop
Počasí
5.8. 18:50
dnes
Polojasno
19°C
6.8.
zítra
Polojasno
21°C / 11°C
7.8.
Sobota
Oblačno
26°C / 12°C
8.8.
Neděle
Zataženo
20°C / 15°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

O nás