Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyJižní MoravaMoravskoslezskoTřeboňskoUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Tipy na školní výlety

Za třeboňskou historí

 

Trasa: Městská památková rezervace Třeboň – zámek Třeboň- hrobka Schwarzenberků

 

MPR Třeboň

Centrum města Třeboně je vyhlášeno od r. 1976 městskou památkovou rezervací obsahující více než 100 památkově chráněných objektů. Město vzniklo pravděpodobně počátkem 12. století jako malá osada na křižovatce cest na rakouském pomezí. Z doby vlády rodu Vítkovců pochází i historický název Wittingau. Ke skutečnému rozvoji Třeboně došlo v druhé polovině 14. století, kdy se majiteli panství stali páni z Rožmberka. Z tohoto období pochází kostel Sv. Jiljí a panny Marie Královny ve středu města se sochou Třeboňské madony a s přilehlým areálem bývalého augustiniánského kláštera (národní kulturní památka). Prohlídka Třeboně může pokračovat na náměstí lemovaném měšťanskými domy s podloubími a památkově hodnotnými štíty z doby renesance a baroka, uprostřed náměstí stojí renesační kašna a v jejím sousedství barokní mariánský sloup. V budově původní radnice na náměstí sídlí muzeum, průchodem pod věží radnice se dostaneme k jednomu z nejstarších měšťanských divadel v Čechách. Zajímavé jsou čtyři dochované městské brány (Budějovická, Hradecká, Svinenská, Novohradská), které uzavírají vnitřní historické jádro. Zámecká brána s rožmbersko-orsinovským znakem vás zavede z horního konce náměstí do areálu třeboňského zámku.

 

Státní zámek Třeboň

V místech zámku dříve stával panský dvorec, později přestavěný na kamenný hrádek a zámek. Poslední rožmberský vladař Petr Vok spojil budovu zámku s klášterem tzv. pavlačemi, postavenými na zdech městského opevnění. Později byla pavlačová chodba nahrazena zděnou stavbou, tzv. Dlouhou chodbou. Stavební činnost na zámku opět ožila po roce 1660 za Schwarzenberků. V západní části vnějšího nádvoří vznikla barokní budova, která sloužila správě panství. Kašnu s motivem schwarzenberského znaku najdete na vnějším nádvoří. Po pozemkové reformě ve  20.století byla Schwarzenberkům většina majetku vyvlastněna, na Třeboni jim zůstala pouze budova zámku, která byla v roce 1947 také zestátněna.

Na zámku můžete v současné době vidět Rožmberské renesanční interiéry (trasa A), soukromá Schwarzenberská apartmá (trasa B) nebo konírnu, psí kuchyni a kasematy (trasa C).

Kontakt: Tel. 384 721 193, 384 722 683, zamek.trebon@seznam.cz

V zámku má sídlo Státní oblastní archiv, který sdružuje agendu z 8 jihočeských archivů. Stálá expozice a návštěvnické centrum „Třeboňsko – krajina a lidé“ se nachází v západních prostorách zámku přiláhajících k zámecké zahradě. V jižní části zámeckého opevnění se nachází Správa Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Ze zámku vyjdete východní a dále Svinenskou bránou a stanete u budovy pivovaru.

Schwarzenberský knížecí pivovar Regent

Jen málokterý pivovar ve střední Evropě se může pochlubit takovou tradicí jako třeboňský pivovar, který byl založen roku 1379. Nenechte si ujít zajímavý výklad o vaření piva v podání odborníka.

Kontakt: tel. 384 721 319, www.pivovar-regent.cz

Z pivovaru vyjdete Novohradskou bránou na hráz rybníka Svět s pomníky Josefa Šusty a Jakuba Krčína z Jelčan. Cestu k hrobce si můžete domluvit s kapitánem malého parníku, který vás sveze kolem Světa a vyloží vás na pláži Ostende, nedaleko hrobky.

Kontakt: tel. 723 814 045

Hrobka Schwarzenberků – novogotická stavba ve tvaru pravidelného šestiúhelníku se nachází nedaleko Třeboně při naučné stezce kolem Světa (12 km), v anglickém parku při jihovýchodní straně rybníka Svět. Zvláštností hrobky je oltář, který je i v kryptě situován na jih, v hrobce je umístěno 26 rakví s nabalzamovanými těly.

Od hrobky můžete pokračovat dál po naučné stezce kolem Světa nebo se po hrázi rybníka Svět vrátit zpět do centra Třeboně.

Aktuality z Třeboňska RSS.

.

Podzimní dění v zoo - Den zvířat 7.10. 2017

Zve vás ZOO Dvorec u Borovan Zažijete společné krmení medvědice, primátů, šelem, pelikánů, krokodýlů i hrocha. Společné krmení lam, ovcí, koz, oslíků a velbloudů. Prohlídku terária s odborným výkladem... více »»

.

Po stopách Schwarzenberků - září 2017

Agentura Třeboňsko si Vás dovoluje pozvat na kostýmované prohlídky města Třeboň Po stopách Schwarzenberků ve středu 6., 13., 20., a 27. září začátek v 19:00 u kašny na náměstí. Dobří duchové města... více »»

.

Po stopách Rožmberků - září 2017

Agentura Třeboňsko si Vás dovoluje pozvat na kostýmované prohlídky města Třeboň Po stopách Rožmberků v pondělí 7., 14., 21. a 28. srpna  začátek v 19:00 u kašny na náměstí. Dobří duchové města vám... více »»

.

Výstava hub a houboporadna 9.9. - 24.9.2017

Podzimní Třeboň láká své návštěvníky mimo jiné tradiční houbařskou výstavou, která je unikátní ve své délce trvání. Živé houby se musejí denně obměňovat a doplňovat, což není po dobu 14 dnů vůbec jednoduché... více »»

E-shop
Počasí
22.1. 06:20
dnes
Oblačno
-1°C
23.1.
zítra
Oblačno
4°C / 2°C
24.1.
Středa
Oblačno
7°C / 3°C
25.1.
Čtvrtek
Skoro zataženo
6°C / 1°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

O nás

Anketa

Který cíl na Třeboňsku byste určitě doporučili známým k návštěvě?