Jak se lovil Cirkvičný - 7.10. 2011

Necelých 8 dní před výlovem se stavidlem začala upouštět voda a v pátek 7.10. 2011Výlovy v Třeboni a na Třeboňsku se mohlo začít. Tak i malý rybníček Cirkvičný mezi Třeboní a Domanínem přišel o své rybky. Tradiční rybářské řemeslo se zde snoubilo s dobročinnou akcí nadace Rolnička ze Soběslavi. Tato organizace poskytuje služby dětem a dospělým s mentálním a kombinovaným postižením. Pro návštěvníky připravili bohaté pohoštění a prodávali zde výrobky svých klientů - svíčky nebo třeba krásné keramické hrnečky.

Vodnice na výlovu rybníka Cirkvičný na TřeboňskuLidé z Rolničky, malí i velcí, nebyli na třeboňském výlovu poprvé, a tak se všichni těšili na setkání s místní vodnicí, paní Čochtanovou. Ta obchází své rybníky a hlídá rybáře, aby rybky, které jsou ještě příliš malé, zase vrátili pod hladinu.

"Na Třeboňsku se během letošního podzimu musí vylovit 460 rybníků. Takže máme v terénu celkem 4 rybářské party.", osvětlil těžkou práci rybářů ředitel Rybářství Třeboň, Ing. Josef Malecha.

Rybáři nahání ryby do sítí údery dřevených bidel do hladiny.Zátah při výlovu na Třeboňsku Ostatní na loďkách postupně stahují sít, a když ryba "zhoustne", přispěchají kolegové ze břehu a pomocí keserů ji vytěží do kádí. Pak se rybky třídí dle druhu, velikosti a váhy a odvezou se na sádky, kde čekají na vánoční hody.

"Skoro každý rybník na Třeboňsku má svoji pověstnou rybu, která se po výlovu vrací zpět do vody. Třeba ve Světě plave obrovský bílý sumec - takový třeboňský Moby Dick.", strašil diváky sympatický ředitel Malecha.

Celý říjen a listopad se můžete stát svědky tradičních podzimních výlovů na Třeboňsku. Stačí si vybrat vhodný termín:

Výlovy rybníků na Třeboňsku - podzim 2011 >>

Všeobecné informace o třeboňském rybníkářství >>

Třeboňský rybář s kapříkem

E-shop
Počasí
20.3. 14:50
dnes
Skorojasno
3°C
21.3.
zítra
Skorojasno
14°C / 0°C
22.3.
Pátek
Polojasno
16°C / 3°C
23.3.
Sobota
Jasno
18°C / 5°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

O nás

Anketa

Který cíl na Třeboňsku byste určitě doporučili známým k návštěvě?