Záchrana třeboňských seníků - 2010

Třeboň obklopují tzv. mokrá luka, která reprezentují původní bažinatou krajinu. V dřívějších dobách byla hustě poseta malebnými seníky, do kterých si místní obyvatelé ukládaly seno. Protože se do podmáčené půdy mokrých luk v teplých měsících bořila kola povozů, muselo být seno uskladněno právě do seníků a sváželo se až s prvními mrazy. Jedině tehdy byl povrch dostatečně pevný, aby se na něm udržel povoz tažený koňmi či kravami.

Dnes už však málokdo suší seno pro vlastní hospodářství ve velkém, a tak se změnou životního stylu začali seníky chátrat, až se ocitly na seznamu ohrožených památek.

"Seníky jsou neodmyslitelnou součástí Třeboně, a proto jsme se rozhodli pro jejich obnovu, abychom tuto památku mohli zachovat i příštím generacím. Seníky ale nejsou majetkem města, proto jsme rádi, že se na nás někteří jejich vlastníci obrátili a městu Třeboň tyto stavby nabídli jako dar," uvedl starosta Jan Váňa.

V majetku města je již pět seníků, které mu darovali původní vlastníci. Na místě jedné ruiny vyrostla letos v září první replika seníku s použitím dvou původních trámů. Střecha je ze štípaného smrkového šindelu. Podle finančních možností města Třeboně (seník stál 410 tisíc) by měly postupně projít rekonstrukcí i další. Dva další seníky jsou v dobrém stavu a dva již v ruinách.

zdroj: Agentura Třeboňsko, o.p.s.

Záchrana třeboňských seníků - 2010

E-shop
Počasí
24.1. 14:20
dnes
Oblačno
6°C
25.1.
zítra
Oblačno
5°C / 0°C
26.1.
Středa
Skoro zataženo
3°C / 0°C
27.1.
Čtvrtek
Občasný déšť
6°C / -1°C

Zdroj: Počasí Meteocentrum [w:trans]Nové okno[/w:trans].

O nás

Anketa

Který cíl na Třeboňsku byste určitě doporučili známým k návštěvě?